Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Savunmadan stratejik atak

FallenAngel
    FallenAngel
    Admin
    Admin

Nereden : İstanbul
    Aktiflik :
    Savunmadan stratejik atak Img_le10200 / 999200 / 999Savunmadan stratejik atak Img_ri10

Cüzdan
    Altın Altın: Sınırsız
    Para Para: Sınırsız

Savunmadan stratejik atak Empty Savunmadan stratejik atak

Mesaj tarafından FallenAngel Perş. Şub. 24, 2011 8:35 pm

Savunmada özgün tasarımlara ve milli üretime yönelen Türkiye, stratejik atağa kalkıyor.
    Hazır silah alımları yerine son yıllarda üretim ve satışa da ağırlık veren sektör, önümüzdeki dönemde liderlik rolüne soyunacak. 2011-2016 arasını kapsayan stratejik planını hazırlayan Savunma Sanayi Müsteşarlığı, 5 yıl içinde ihracatı ikiye katlamayı hedefliyor. İşte savunmanın yeni stratejik vizyonunun ana hatları:

l YERLİ ÜRETİM: Geçen yıl, TSK'nın ihtiyacının yüzde 47.5'ini yerli sanayiden karşılayan savunma sanayiinde, ihracatın bu yıl 1 milyar dolara, 2016'ya kadar da 2 milyar dolara çıkması hedefleniyor.

l LİDER TÜRKİYE: Türkiye, bazı alanlarda liderliğe soyunacak. ANKA insansız hava aracı, HÜRKUŞ eğitim uçağı, ALTAY tankı, MİLGEM korvetleri yurtdışına satışı planlananlardan sadece birkaçı.

l PARTNERLER ARTACAK: Türkiye partnerlik ilişkilerini artıracak. ASELSAN, Kazakistan'da ortak yatırım şirketi kurmak için görüşüyor. Benzer bir öneri Cezayir'e de yapıldı. Körfez Bölgesi, Kuzey Afrika ve Kafkaslar yeni işbirliği alanları. F-35 savaş ve A400M kargo uçağı gibi ortak projeler sürüyor.

l OCCAR'A ÜYELİK: Türkiye'nin önümüzdeki dönem hedeflerinden biri de Avrupa savunmasının en önemli kuruluşlarından biri olan Ortak Silahlanma İşbirliği Örgütü'ne (OCCAR) katılmak olacak

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 1:31 am