Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Peygamberimizin huzurunda hanımların sözcülüğünü yapan ilk kadın kimdir?

FallenAngel
    FallenAngel
    Admin
    Admin

Nereden : İstanbul
    Aktiflik :
    Peygamberimizin huzurunda hanımların sözcülüğünü yapan ilk kadın kimdir? Img_le10200 / 999200 / 999Peygamberimizin huzurunda hanımların sözcülüğünü yapan ilk kadın kimdir? Img_ri10

Cüzdan
    Altın Altın: Sınırsız
    Para Para: Sınırsız

Peygamberimizin huzurunda hanımların sözcülüğünü yapan ilk kadın kimdir? Empty Peygamberimizin huzurunda hanımların sözcülüğünü yapan ilk kadın kimdir?

Mesaj tarafından FallenAngel Perş. Nis. 07, 2011 8:10 pm

PEYGAMBERİMİZİN HUZURUNDA HANIMLARIN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPAN İLK KADIN KİMDİR?
    Okuyucumun bir kız evladı dünyaya gelmiş, çevreden gelen komşular tebrik etmişler, dualarda bulunmuşlar, sonra da adını ne koyacağını sormuşlar Anne ise:
    ? Benim ahdım var, bir kızım olursa adını (Selâme) koyacağım, demiş Duyanlar itirazı yükseltmişler:
    ? Selâmi erkek ismidir, kıza konmaz, demişler
    Okuyucum da büyük bir hoca olan babasından (Selâme)nin mübarek bir hanım ismi olduğunu işitmişmiş Meseleyi bize yazmış: ? Ben kızımın adını (Selâme) koyamaz mıyım? diye soruyor
    Anladığım kadarıyla okuyucumun babası, (dediği gibi) eski hocalardan olsa gerektir Zira (Selâme) isminin ne kadar değerli bir hanım ismi olduğunu ancak siyeri iyi okuyanlar, yahutta Efendimiz?in ailesini ve çevresini iyi tanıyanlar bilirler
    İsterseniz meseleye biz de eski hocaların çok okuduğu (Üsdülgâbe)deki bir hadisten söz ederek açıklık getirelim Ülkemizde (Selâmi) adı erkeklere verilmektedir Ancak kelimenin sonundaki (i)yi (e)ye çevirdiğimizde bu kızlara verilen bir isim haline gelir, Selâme olur
    Şimdi Selâme?nin kimliğine bir göz atalım izin verirseniz
    Selâme, Resûl-ü Ekrem Efendimizin biricik oğlu İbrahim?in dadısı olan hanımın adıdır Yani sahabe hanımlardan biridir Hatta hanımların çekinip de soramadıkları bir çok sualleri gelip Selâme?ye söyleyerek sordurdukları da İmam-ı Malik?in naklettiği hadisten anlaşılmaktadır
    Bir gün Resûlullah Efendimizin huzuruna gelen Selâme, rahatça sualini sorar:
    ? Ya Resûlallah, sen hep erkeklere müjdeler veriyor, hayırları erkeklerin yaptıklarını beyan buyuruyorsun Kadınlara ise böyle müjdeler vermiyor, hayırlara onların da sahip olduklarını bildirmiyorsun?
    Efendimiz tebessüm ederek dinlediği Selâme?ye şöyle mukabele eder:
    ? Ey Selâme, bunu sana yanlarında bulunduğun kadınlar mı söylediler?
    Selâme çekinmeden cevap verir:
    ? Evet, onlar söylediler, ben de gelip arzettim
    Efendimiz buyurur ki:
    ? Ey Selâme, kadınlar erkeklerini razı ettiklerinde müjdeler alırlar
    Çocuklarına hamile olduklarında müjdeler alırlar
    Büyütme sırasında bakarken müjdeler alırlar
    Yani kadınlar kadınlığa mahsus hizmetleri yaparken, erkeklerin savaşa gitmelerinde, nöbet tutmalarında aldıkları büyük sevap müjdesini alırlar
    Yetmez mi bunlar kadınlara, razı olmazlar mı bu sevaplara?
    Selâme?nin yüzünde bir sevinç, gözünde bir parıltı görülür bu sırada Zira kadınlara beklediklerinden fazla müjdeyle dönmektedir artık
    * * * Denebilir ki, bu Selâme, saadet asrında hanımların Allah katındaki yüce mertebelerini açıklatan Selâme?dir Şayet böyle bir suali sormasaydı, belki de hanımların hanımlığa mahsus hizmetlerinin erkeklerin erkeklere mahsus hizmetlerinden aşağı sevaba vesile olmadığını kimse meydana çıkaramayacaktı Demek bu Selâme hanımlarında sözcüsü imiş * * * Sözü uzatmadan okuyucumun sualine geçelim Gördüğünüz gibi Selâme, çok yüce ve azize bir hanımın ismidir Kızlarımıza isim olarak verilmesinde hiçbir sakınca yoktur

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 7:29 am