Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Peygamberimiz kadın dövmeye ne gözle bakıyor?

FallenAngel
    FallenAngel
    Admin
    Admin

Nereden : İstanbul
    Aktiflik :
    Peygamberimiz kadın dövmeye ne gözle bakıyor? Img_le10200 / 999200 / 999Peygamberimiz kadın dövmeye ne gözle bakıyor? Img_ri10

Cüzdan
    Altın Altın: Sınırsız
    Para Para: Sınırsız

Peygamberimiz kadın dövmeye ne gözle bakıyor? Empty Peygamberimiz kadın dövmeye ne gözle bakıyor?

Mesaj tarafından FallenAngel Perş. Nis. 07, 2011 8:09 pm

PEYGAMBERİMİZ KADIN DÖVMEYE NE GÖZLE BAKIYOR?
    Kur?an?ı Kerim?in en canlı ve sarsılmaz müfessiri, yorumcusu Peygamberimiz (sav)?dir Kur?an?da geçen kelimeleri O?ndan daha doğru ve net şekilde anlayan birini düşünmek mümkün değildir
    Öyle ise kadın dövme konusunda Peygamberimiz (sav)?in aile hayatına bir bakalım O?nun bunca sıkıntıları birlikte yaşadığı aile hayatında var mı böyle bir vurma olayı?
    Efendimiz (sav)?in aile hayatında dövmeyi hoş görmeyi bir yana bırak; dövmeyi yasaklayan nice irşad ve ikazlarını görmek mümkündür
    Akşam yatağına alıp da birlikte yatacağı ailesini gündüz döven adamı ayıplayan sözlerinden sonra şöyle buyurmuştur:
    ? Bana göre sizin hayırlınız, ailesine hayırlı olan, anlayışlı sabırlı hoşgörülü davranandır
    Bundan sonra anlayışlı davranma örneğini de bizzat kendi yaşadığı aile hayatından şöyle vermiştir:
    Bir defasında Aişe validemizle bir konuda anlaşamamışlardır Aişe validemiz öyle değil şöyle der Efendimiz de hayır öyle değil böyle der
    Akla gelir ki Efendimiz (sav) sert bir karşılık vererek hanımını susturup sonucu dediği şekle bağlamıştır Hayır, gerçek öyle değildir Efendimiz?in teklifi şöyle olur:
    ? Aişe! Sen öyle değildir böyledir diyorsun; ben ise hayır öyle değil şöyle, diyorum Bu işin sonu nasıl olacak? İstersen babanı çağır, durumu ona anlatalım, onun hakemliğine razı olalım O ne derse öyle olsun Razı mısın?
    ?Elbette,? diyen Aişe validemizin babası Hz Ebu Bekir gelir, aralarında hakem olur
    İşte bu sırada ibretli bir diyalog cereyan eder:
    Efendimiz (sav):
    ? Sen mi önce anlatacaksın ben mi? diye sorduğunda Aişe validemiz:
    ? Sen anlat; ama doğru anlat! deyiverir
    Bu ?doğru anlat?, sözü baba Hazreti Ebu Bekr?in beyninde şimşek gibi patlar ve der ki:
    ? Allah?ın Rasûlü eğri de anlatır mı ki böyle bir şart ileri sürüyorsun?
    Bundan sonra elini kaldırıp kızına vurmak isteyen babaya Efendimiz (sav)?in ikazı şöyle olur: ? Ya Eba Bekir, biz seni buraya aramızda hakem olasın diye çağırdık, yoksa kızını dövesin diye değil! Böylesine haklı bir zeminde bile Efendimiz (sav) dövmeye, dövülmeye izin vermemiş, rıza göstermemiştir Kendi sünnetinde, özel hayatında da asla dövme örneği vermemiştir

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 3:26 am