Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çocuklar İçin: Allah'a Güvenip Dayan

FallenAngel
    FallenAngel
    Admin
    Admin

Nereden : İstanbul
    Aktiflik :
    Çocuklar İçin: Allah'a Güvenip Dayan Img_le10200 / 999200 / 999Çocuklar İçin: Allah'a Güvenip Dayan Img_ri10

Cüzdan
    Altın Altın: Sınırsız
    Para Para: Sınırsız

Çocuklar İçin: Allah'a Güvenip Dayan Empty Çocuklar İçin: Allah'a Güvenip Dayan

Mesaj tarafından FallenAngel Cuma Mart 04, 2011 9:03 am

Tevekkül

Her geçen gün biraz daha büyüyor, boyunuz uzuyor, kollarınız güçleniyor, pehlivan gibi oluyorsunuz Bir büyüğümüzün ifadesiyle zaten ”dünyanın en güçlü insanları” sizlersiniz

Bazen, bir iş yaparken gücünüzün yetmediği de olmuyor değil Belki siz, büyüdükçe her şeye gücünüzün yeteceğini düşünüyordunuz Ama ne kadar büyüsek de gücümüz sınırsız değil, bir sınırı var Annelerimizin, babalarımızın, diğer büyüklerimiz de öyle

Okul derslerimizde, aile içi iletişimimizde, arkadaşlarımızla ilişkilerimizde, kısacası her işimizde ve her zaman yapabileceğimizin en iyisini yapmak isteriz Bazen her şeyi düşünüp mükemmel yaptım derken bile bir bakarız ki, birçok şey eksik kalmıştır

Peki, o zaman ne yapacağız? Hiç başarılı olamayacak mıyız?

Çok başarılı olduğumuz alanlar olduğu gibi, kendimizi çok ta başarılı hissetmediğimiz alanlar da vardır İster çok başarılı, ister az başarılı olduğumuz alanlar olsun, mutlaka bizden daha güçlü birilerine her zaman ihtiyaç hissederiz Kâh yakınımızdan, kâh uzaklardan birilerini gözleriz bu gibi durumlarda

Bir gün Peygamberimiz (sav)’in yanına bir bedevi (çölden gelen köylü) gelir Peygamberimiz, devesini nereye bıraktığını sorar Bedevi de “Allah’a emanet ettim”, deyince, Peygamberimiz (sav):“Evvela deveni sağlam kazığa bağla, daha sonra Allahû Tealâ’ya tevekkül et!”buyurmuştur

Görüyorsunuz ki, ilk önce biz üzerimize düşen ne ise onu tastamam yapacağız Gücümüz daha fazlasına yetmiyor mu? Olsun Her şeyden güçlü olan Allah’tan yardım ve destek isteyeceğiz Düşünsenize, o zaman “en güçlü”ye dayanıp güvendiğimiz için kim bizim sırtımızı yere getirebilir? “Hiç kimse” dediğinizi duyar gibiyim

Peki, Allah’ın bize yardım edeceğini nereden bileceğiz derseniz, hemen Âli İmrân Suresini açalım ve okuyalım

Âli İmrân Suresi,160 “Eğer Allah yardım ederse, artık size üstün gelecek hiç kimse olamaz Şâyet (Allah ve Resûlü’ne bağlılıktan ayrılır da) O da, sizi yardımsız bırakırsa, ondan sonra size yardım edecek kim olabilir? Öyleyse mü’minler ancak Allah’a güvenip dayansınlar”

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 8:05 pm