Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İzmir Kuş Cenneti

FallenAngel
    FallenAngel
    Admin
    Admin

Nereden : İstanbul
    Aktiflik :
    İzmir Kuş Cenneti Img_le10200 / 999200 / 999İzmir Kuş Cenneti Img_ri10

Cüzdan
    Altın Altın: Sınırsız
    Para Para: Sınırsız

İzmir Kuş Cenneti Empty İzmir Kuş Cenneti

Mesaj tarafından FallenAngel C.tesi Şub. 12, 2011 10:55 pm

İzmir Kuş Cenneti ülkemizin önemli kuş alanlarından biri... 82 bini aşkın su kuşu düzenli olarak burada barınıyor. Türkiye’nin üçte bir tuz ihtiyacı bu tuzladan karşılanıyor. Koskoca deltayı oluşturan kum taneciklerinin şekillendirdiği dümdüz resimsi görüntüler bu ıssız ve sessiz dünyayı gezilebilir kılıyor. Ben yine yalnızlığı seçiyorum ve kuş cennetini kışın, sadece kuşlar varken geziyorum... ...Ve yollar akmaya, ben gezmeye devam ediyorum...
    İzmir Kuş Cenneti - Gezi Yazısı Bu seferki yol, ulaşılmak için değil yaşanmak için seçilenlerden... Hem yaşanacak hem görülecek yerlerden biri olan İzmir’in inanılmaz güzelliklerinden biri de İzmir Kuş Cenneti... Gezginin mevsimi olmaz deyip, gezi felsefeme uygun bir şekilde ilerliyorum... Simurg efsanesini bilirsiniz... Bir masal kuşudur Simurg, kuşların sultanı... Masal mı, gerçek mi bilinmez ama yaşam öykülerimiz ne de çok Simurg efsanesiyle paralellik taşır. Kuş cennetleri bana hep bu masal kuşunu hatırlatır. Bu otuz kuşun Simurg’u ararken, kendi benliklerini bulmalarını... Burada Simurg’u arayan kuş var mıydı? Ya da bulan... “Þimdi gökyüzüne uçmak zamanıdır...”
    Kuşların başkenti
    İzmir Kuş Cenneti, ülkemizin önemli kuş alanlarından biri. Çiğli, Menemen ve Foça ilçeleri sınırları içinde yer alıyor. Oluşturduğu tuzcul ve tatlı su bataklıkları, koylar, tuzlalar ve dört dalyandan oluşan geniş kıyı sulak alanı kapsıyor. 82 bini aşkın su kuşu düzenli olarak burada barınıyor. Sahip olduğu farklı ekosistemler, gözlenen 450 kuş türünden 220’sini misafir etmekte. Bu kuş türlerinden 59’u burada kuluçkaya yatmakta, bu kuş türlerinden de 39’u korunuyor. İzmir Kuş Cenneti, değişik canlıların yaşayabildiği sazlıklar, otlaklar gibi farklı yaşam alanlarını da bünyesinde barındırıyor.
    Kuş cennetinde, insanı yutan bir sessizlik karşılıyor, ardından yapay göletler, dümdüz bir yol ve kuşlar... Koskoca deltayı saran kum tanecikleri... Kulak tırmalayıcı hiçbir gürültü yok, sadece kuş sesi ve rüzgârın derinden uğultusu.... Bu kuşların çoğu yabancı bana, flamingolar ve pelikanlar dışındaki cinsleri tanımıyorum. Onları ürkütmemek için çok sessiz ve yavaş ilerlemek gerekiyor. O kadar kendi hallerinde huzur dolu bir yaşam sürüyorlar ki, bu sessiz dünyada yapılabilecek en güzel şeyi yaparak kuş gözlemciliğine başlamaya karar veriyorum... Bu, kuşlara ve doğaya merak duyan herkese açık bir hobi. Kuş gözlemcisi olmak için bir çift göz ve iyi işiten kulaklar yeterli.

Ancak onlara yaklaşmak hiç kolay olmadığından park içinde yer alan kuş gözetleme kulesinden dürbünle kuşlara bakabilirsiniz. Dümdüz ve resimsi görüntüler sonsuzluk duygusuna katkıda bulunuyor. Sadece kuşları gözlemlemek için bile buraya gelmek başlı başına bir sebep olabilir. Kuşların en yoğun olduğu yere ulaştığınızda manzarayı küçük bir at sürüsüyle paylaşmanız gerekebilir. Kuşlar dışında yaşayan birçok canlı türü de var; çakal, tilki, porsuk, tavşan ve kaplumbağa gibi. İster istemez insansızlığa alışıyorum. Bu sessizlik, yerini bir süre sonra huzura bırakıyor. Doğayla hediyeleşme başlıyor, kente bir tutam neşe götürmek için... Ara ara geveze kuşlara rastlıyorum... Bütün kuşların, ağaçların, çiçeklerin yaşayarak konuştuğu dili “doğa dilini” bir süre sonra anladığımı hissediyorum. Yaşarken unuttuğumuz, en güçlü duygumuz... Ben kuş cennetini kışın ve yalnız sevdim... Ya siz?

Türkiye’nin en büyük deniz tuzlası…

İzmir Kuş Cenneti sahip olduğu doğal ve kültürel zenginlikleri nedeniyle arkeolojik sit alanı, ‘Yaban Hayatı Koruma Sahası ve Uluslararası Koruma Statüsü’ olan Ramsar alanı ilan edilmiş. 80 bin hektarlık geniş bir alana sahip İzmir Kuş Cenneti... Tekel Çamaltı Tuz İşletmesi de bu sınırlar içinde yer almakta. Bu işletme ülkemizin en büyük deniz tuzlası. Türkiye’nin üçte bir tuz ihtiyacı bu tuzladan karşılanıyor.

Kuş çeşitleri

Flamingo, yalıçapkını, kum kırlangıcı, tepeli pelikan, karaleylek, angut, Akdeniz martısı, gümüş martı, gri balıkçıl, büyük beyaz balıkçıl, kaşık gaga, bataklık serçesi, turna, çeltikçi, büyük saz ardıcı, çulha kuşu, arı kuşu... daha adını bilmediğim bir sürü kuş türü hayatını burada idame ettiriyor.

Nasıl gidilir?

İzmir Kuş Cenneti; Ege Denizi kıyısında, İzmir Körfezi’nin de kuzeyinde. Karşıyaka’ya 26 km, İzmir kent merkezine 40 km uzaklıkta İzmir-Çanakkale yolu üzerinde Çiğli’den batıya sapan 17 km asfalt yol ile ulaşılabilir.

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 3:08 am