Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Peygamberlerin sıfatları nelerdir ve bunların ma'nâları nedir?

FallenAngel
    FallenAngel
    Admin
    Admin

Nereden : İstanbul
    Aktiflik :
    Peygamberlerin sıfatları nelerdir ve bunların ma'nâları nedir? Img_le10200 / 999200 / 999Peygamberlerin sıfatları nelerdir ve bunların ma'nâları nedir? Img_ri10

Cüzdan
    Altın Altın: Sınırsız
    Para Para: Sınırsız

Peygamberlerin sıfatları nelerdir ve bunların ma'nâları nedir? Empty Peygamberlerin sıfatları nelerdir ve bunların ma'nâları nedir?

Mesaj tarafından FallenAngel Çarş. Mart 30, 2011 11:46 am

Peygamberler de diğer insanlar gibi yer, içer, hasta olur, vefât eder. Hiçbiri aslâ dünyaya muhabbet etmez. Ya'nî dünyayı sevmez. Ancak onları diğer insanlardan ayıran sadece onlara mahsûs ba'zı sıfatlar, özellikler vardır. Peygamberler hakkında bilmemiz lâzım olan sıfatlar ya'nî peygamberlere mahsûs olan özellikler yedidir: Sıdk, Emânet, Tebliğ, İsmet, Fetânet, Adâlet, Emn-ül azl
    Bunların kısaca ma'nâları da şöyledir:
    1- Sıdk: Bütün peygamberler, sözlerinde sâdıktır, ya'nî doğrudur.
    2- Emânet: Peygamberler emânete aslâ hıyânet etmezler.
    3- Tebliğ: Peygamberler, Allahü teâlânın emir ve yasaklarını ümmetlerine bildirirler.
    4- İsmet: Peygamberlerin hepsi, büyük ve küçük, bütün günâhlardan uzaktırlar.
    5- Fetânet: Bütün Peygamberler, diğer insanlardan daha akıllıdır.
    6- Adâlet: Peygamberler âdildir, kimseye zulmetmezler, doğru hüküm verirler.
    7- Emn-ül azl: Peygamberlerden, peygamberlik vazîfesi geri alınmaz.

Âhiret gününe îmân

Soru: Îmânın beşinci şartı nedir?
    Cevap: Âmentünün beşinci şartı, âhyret gününe inanmaktır. Âmentüdeki, "Vel-yevmil âhyri" ifâdesi, "Ben, âhiret gününe inandım, îmân ettim" demektir.
    Herkes ölüp dirilecektir. Cennet ve Cehennem ve mîzân ya'nî sevâbların ve günâhların tartıldığı terâzî ve Sırât köprüsü, haşr ya'nî toplanmak ve neşr ya'nî Cennete ve Cehenneme dağılmak, hep kıyâmet gününde olacaktır.

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 2:56 am